Zamrzlá ruční brzda

Vše o podvozku, kolech...
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brudrabrudra 482
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 27, 2009 08:30
Bydliště: Orlová

Zamrzlá ruční brzda

#1 Příspěvek od Brudrabrudra 482 »

Teď jak je taková kosa, tak se ani neodvažuji používat ruční brzdu. Ještě před těmi mrazy co jsou teď, jsem ji jednou na noc zatáhl, v noci trochu mrzlo a ráno páka spadla a byla úplně bez odporu. Naštěstí byla sobota a přejel jsem jen 500m do obchodu. Tak jsem to projel s přikousnutou brzdou - teplo od obložení, že to snad prohřeje. Než jsem šel z obchodu, tak brzda skutečně povolila. A teď by mě zajímalo co vlastně zamrzne. Něco v brzdiči, nebo je prostě vlhkost v bovdenu tažného lanka a zamrzá lanko. V autě od manželky totiž ruční brzda jde úplně volně, mrazy nemrazy. Je pak složité vyměnit ty lanka (špatný přístup, málo místa), nebo to je brnkačka?
Lancia LYBRA - 1,9 JTD/2005 černometalická krasavice

Uživatelský avatar
Harous 239
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 8394
Registrován: pát bře 31, 2006 09:28
Bydliště: Kolín

Re: Zamrzlá ruční brzda

#2 Příspěvek od Harous 239 »

Zamrzá to v bovdenu lanovodu.
http://autodily.mjauto.cz/lancia/lybra- ... CH731.html

Podívej se jak to vypadá. Ta gumová prachovka která slouží k tomu aby se bordel a voda nedostala dovnitř k lanku se časem rozsype a do bovdenu jde bordel a voda. Výměna by měla být v pohodě pokud máš auto kde zvednout nebo se pod něj nějak rozumně dostat.
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´

Miki
Příspěvky: 292
Registrován: sob kvě 10, 2008 10:22
Bydliště: Ostrava

Re: Zamrzlá ruční brzda

#3 Příspěvek od Miki »

by mě taky zajímalo co může přimrznout v elektrické ruční brzdě (nehnu s tím ani o milimetr, o víkendu to snad roztaje )
byla ba náhoda kdyby to bylo něco jiného, protože to začlo s tím mrazem když jsem 2 dny nejel
Lancia Thesis 2,4 benzin, 6M, 170k
Ex:Lancia Kappa 2.0, 155k (nechť je jí vrakoviště lehké)

Uživatelský avatar
bras
Příspěvky: 690
Registrován: sob zář 12, 2009 22:20
Bydliště: city Olomouc a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zamrzlá ruční brzda

#4 Příspěvek od bras »

Miki píše: pát bře 02, 2018 18:52 by mě taky zajímalo co může přimrznout v elektrické ruční brzdě (nehnu s tím ani o milimetr, o víkendu to snad roztaje )
byla ba náhoda kdyby to bylo něco jiného, protože to začlo s tím mrazem když jsem 2 dny nejel
třeba vlhkost v motorcích . . .

Uživatelský avatar
Brudrabrudra 482
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 27, 2009 08:30
Bydliště: Orlová

Re: Zamrzlá ruční brzda

#5 Příspěvek od Brudrabrudra 482 »

Mrazy povolily, ale stejně jsem teď dlouho ruční brzdu zase nepoužíval. No a včera se mi zase přikousl levý zadní brzdič. Dělá mi to vždycky, když je obložení ojeté za polovinou - prostě se občas nechce po prudším zabrzdění odlepit. Pak vystoupím a cítím spálené brzdy. Plivnu na ráfek a jen to syčí. Na pravé straně to přestalo až když jsem vyměnil brzdič. Předtím jsem jednou rozžhavil kotouč do ruda! Ještě, že jsem stavil na naftu a všiml si, což nebyl zas takový problém - po zastavení šel od kola slušný dým. Obsluha u pumpy vyběhla ven, jestli si s tím hořícím kolem u stojanu dělám CENSORED :shock:

No a dostávám se k jádru pudla. Ten zatuhlý brzdič jsem chtěl rozhýbat ruční brzdou. Ale jak jsem za ni zabral, tak to jen ruplo, páku jsem vytáh až nahoru a po brzdě. ruply jenom ty rezavý lanka v lanovodech, nebo se mohlo utrhnout i něco jiného, co já vím, nějaká konzola nebo tak?
Lancia LYBRA - 1,9 JTD/2005 černometalická krasavice

Uživatelský avatar
vonkreuz
Příspěvky: 688
Registrován: úte led 15, 2013 01:11
Bydliště: Bytča (SK) / Havl.Brod

Re: Zamrzlá ruční brzda

#6 Příspěvek od vonkreuz »

Lanovody.
Možná vratná pružina zvenku na brzdiči.
Nejméně pravděpodobně osa na kterou je na tisíchranu naražena páka ve které je zaháhnutý konec lanka ruční brzdy.
Když vidím Alfu, smekám svuj klobouk.
H.F.

Tipo936 3.0 V6 Super 99´, Myš
Tipo164 2.5 TD 98', Malý Farina
Tipo834 2.0 VIS 93´, Krabice
Tipo932 2.5 V6 SW fl addio
Nové díly na prodej

Uživatelský avatar
Jiří 588
Příspěvky: 746
Registrován: stř říj 27, 2010 12:00
Bydliště: Rožnov p.R

Re: Zamrzlá ruční brzda

#7 Příspěvek od Jiří 588 »

Brudrabrudra 482 píše: pát bře 23, 2018 11:04 Mrazy povolily, ale stejně jsem teď dlouho ruční brzdu zase nepoužíval. No a včera se mi zase přikousl levý zadní brzdič. Dělá mi to vždycky, když je obložení ojeté za polovinou - prostě se občas nechce po prudším zabrzdění odlepit. Pak vystoupím a cítím spálené brzdy. Plivnu na ráfek a jen to syčí. Na pravé straně to přestalo až když jsem vyměnil brzdič. Předtím jsem jednou rozžhavil kotouč do ruda! Ještě, že jsem stavil na naftu a všiml si, což nebyl zas takový problém - po zastavení šel od kola slušný dým. Obsluha u pumpy vyběhla ven, jestli si s tím hořícím kolem u stojanu dělám CENSORED :shock:

No a dostávám se k jádru pudla. Ten zatuhlý brzdič jsem chtěl rozhýbat ruční brzdou. Ale jak jsem za ni zabral, tak to jen ruplo, páku jsem vytáh až nahoru a po brzdě. ruply jenom ty rezavý lanka v lanovodech, nebo se mohlo utrhnout i něco jiného, co já vím, nějaká konzola nebo tak?
Myslím že to budou lanka.
Jinak rozhýbávat zadní třmeny taháním ruční brzdou je utopie. Může to trochu pomoct, ale spíš si myslím že bude něco špatně.

Pokud to chceš zkusit férově rozhýbat, je nejlepší sundat zadní brzdič, 2x šlápnout na brzdu ať povyleze prasátko a zase ho zatočit zpátky. Takhle to jde rozhýbat docela rozumně. Musíš pamatovat na to, že je potřeba točit a tlačit zároveň.
Jestli se prasátko nějak zasekává, tak se mohlo stát, že někdo zapomněl točit a jen tlačil - je tam taková šroubovice a může být poškozená.

Taky je na pováženou, než se s tím začneš patlat, jestli není rozumnější koupit dva brzdiče.
Nevím jak je to dnes, ale cca 4 roky zpátky jsem pro brzdiče byl u Martina Carsche (píšu proto že to máš kousek) - brzdiče byly nachystané, rozhýbané, takže výměna byla krásná práce.

Když to budeš dělat sám, tak tě finančně vyjde lépe zkusit brzdiče rozhýbat a třeba koupit "Frenkit" a vyměnit prachovky. Pokud bys to ale dával servisu tak bude zřejmě levnější brzdiče nechat rovnou přehodit než se snažit je rozhýbávat/opravit.
WV Golf 7 2.0 TDI Blue Motion
Škoda Octavia 1.9 TDI 66kW
Ex: Opel Meriva 1.6 16V GPL - "eggy" , Lancia Thesis 3.2 V6 LPG , Lancia Lybra SW 1.9 JTD

Uživatelský avatar
Brudrabrudra 482
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 27, 2009 08:30
Bydliště: Orlová

Re: Zamrzlá ruční brzda

#8 Příspěvek od Brudrabrudra 482 »

Jiří 588 píše: pát bře 23, 2018 20:24 Myslím že to budou lanka.
Jinak rozhýbávat zadní třmeny taháním ruční brzdou je utopie. Může to trochu pomoct, ale spíš si myslím že bude něco špatně.

Pokud to chceš zkusit férově rozhýbat, je nejlepší sundat zadní brzdič, 2x šlápnout na brzdu ať povyleze prasátko a zase ho zatočit zpátky. Takhle to jde rozhýbat docela rozumně. Musíš pamatovat na to, že je potřeba točit a tlačit zároveň.
Jestli se prasátko nějak zasekává, tak se mohlo stát, že někdo zapomněl točit a jen tlačil - je tam taková šroubovice a může být poškozená.

Taky je na pováženou, než se s tím začneš patlat, jestli není rozumnější koupit dva brzdiče.
Nevím jak je to dnes, ale cca 4 roky zpátky jsem pro brzdiče byl u Martina Carsche (píšu proto že to máš kousek) - brzdiče byly nachystané, rozhýbané, takže výměna byla krásná práce.

Když to budeš dělat sám, tak tě finančně vyjde lépe zkusit brzdiče rozhýbat a třeba koupit "Frenkit" a vyměnit prachovky. Pokud bys to ale dával servisu tak bude zřejmě levnější brzdiče nechat rovnou přehodit než se snažit je rozhýbávat/opravit.
Ne ne. Nic už rozhýbávat nebudu. Už jsem to nechal jednou rozhýbat. Cca rok to vydrželo, ale teď po zimě se mi to zase už párkrát kouslo. Pravý zadní je asi 2 roky starý - ten už jsem nechal vyměnit a nekouše se. Takže teď i ten levý zadní. Nový od TRW mě vyjde na cca 1600,-. To si myslím ujde. Přikoupím lanka a dám to svému dvornímu mechanikovi. :-)
Lancia LYBRA - 1,9 JTD/2005 černometalická krasavice

Uživatelský avatar
Bonanza 270
Příspěvky: 4403
Registrován: čtv říj 18, 2007 20:59
Bydliště: u Kyjova

Re: Zamrzlá ruční brzda

#9 Příspěvek od Bonanza 270 »

novy to myslis jako repasovany? nevim ze se prodava i novy ...za 1600
Lybra SW 2.4JTD 140hp

Obrázek

Uživatelský avatar
Brudrabrudra 482
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 27, 2009 08:30
Bydliště: Orlová

Re: Zamrzlá ruční brzda

#10 Příspěvek od Brudrabrudra 482 »

Bonanza 270 píše: úte bře 27, 2018 17:29 novy to myslis jako repasovany? nevim ze se prodava i novy ...za 1600
Tak se na to podívej. A Bosch maj myslím i levnější. Ale zase chtěj zálohu.U Mrozka kupuju všechno a zatím všechno bylo normálně zabaleno od výrobce. Ceny má fakt dobré. A můžeš si vybrat od levných výrobců až po ty drahé. Naposledy když jsem kupoval ramena, tak nabízí nejlevnější za nějakých 800 za kus (KRAFT) až po 2400 za kus (MOOG). Já jsem tehdy vybral něco okolo středu - Magneti Marelli kus za cca 1100.

https://www.mroauto.cz/tecdoc-produkt/1 ... ?id=140359
Lancia LYBRA - 1,9 JTD/2005 černometalická krasavice

Uživatelský avatar
Bonanza 270
Příspěvky: 4403
Registrován: čtv říj 18, 2007 20:59
Bydliště: u Kyjova

Re: Zamrzlá ruční brzda

#11 Příspěvek od Bonanza 270 »

tomu neverim....na obrazku je jasny ze je to novy ale urco jde o repas....ja kdyz sem to chtel koupit tak mi baba rekla ze je vse co maji repas a nekde chteji zalohu nekde ne

az to koupis a bude to nove posli fotku a ja to te zenske pujdu pekne vytmavit :evil:
Lybra SW 2.4JTD 140hp

Obrázek

Uživatelský avatar
Brudrabrudra 482
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 27, 2009 08:30
Bydliště: Orlová

Re: Zamrzlá ruční brzda

#12 Příspěvek od Brudrabrudra 482 »

Bonanza 270 píše: stř bře 28, 2018 11:25 tomu neverim....na obrazku je jasny ze je to novy ale urco jde o repas....ja kdyz sem to chtel koupit tak mi baba rekla ze je vse co maji repas a nekde chteji zalohu nekde ne

az to koupis a bude to nove posli fotku a ja to te zenske pujdu pekne vytmavit :evil:
OK. Budu na to pamatovat.
Lancia LYBRA - 1,9 JTD/2005 černometalická krasavice

rammstein
Příspěvky: 230
Registrován: sob zář 10, 2016 10:57

Re: Zamrzlá ruční brzda

#13 Příspěvek od rammstein »

Brudrabrudra 482 píše: stř bře 28, 2018 10:51 Já jsem tehdy vybral něco okolo středu - Magneti Marelli kus za cca 1100.
Tak se připrav, že vydrží tak 50 tisíc km.
ex. Lancia Lybra 1.9 JTD 85 kW
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm

Uživatelský avatar
Brudrabrudra 482
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 27, 2009 08:30
Bydliště: Orlová

Re: Zamrzlá ruční brzda

#14 Příspěvek od Brudrabrudra 482 »

rammstein píše: úte dub 03, 2018 08:56
Brudrabrudra 482 píše: stř bře 28, 2018 10:51 Já jsem tehdy vybral něco okolo středu - Magneti Marelli kus za cca 1100.
Tak se připrav, že vydrží tak 50 tisíc km.
Tak snad to nebude tak zlý. Cca 50000 km mi vydržely ty minulé, ale to jsem kupoval ty nejlevnější, vyrobené z nějakého bláta.

A ještě k těm zadním brzdám. Sice mám pořád v plánu koupit ten levý zadní třmen, ale od té doby co mi rupla ta ruční brzda, tak jsem problém se zakousnutou zadní brzdou neměl. Že by to mohla dělat vadná ruční brzda, i když jsem ji nezatahoval? To by bylo divné ne?
Lancia LYBRA - 1,9 JTD/2005 černometalická krasavice

Uživatelský avatar
Jiří 588
Příspěvky: 746
Registrován: stř říj 27, 2010 12:00
Bydliště: Rožnov p.R

Re: Zamrzlá ruční brzda

#15 Příspěvek od Jiří 588 »

Brudrabrudra 482 píše: stř dub 11, 2018 14:40 Že by to mohla dělat vadná ruční brzda, i když jsem ji nezatahoval? To by bylo divné ne?
U Opela jsem řešil to, že byly rezavé lanka a pružinka na třmenu už nedokázala zajistit to, aby se při povolení ruční brzdy páka na třmenu vrátila do původní pozice.
Takže odpověď je ano - pokud je špatná ruční brzda, tak zadní třmen dělá neplechu, ale není (nemusí to být) to způsobeno tím třmenem.
U Opela to ještě po nějaké době provozu zvlnilo zadní kotouč a od něj pak přední.

Zajímala by mě ale jedna věc...
Jak je možné, že se brzdič pokazí po 50k km?
To je nějaké divné ne? Že někdo mění tyčky, čepy nebo ramena tak často - to pochopím, ale pokud brzdič odejde po 50k tak je něco špatně ne?
Doteď jsem bral, že brzdiče jsou téměř doživotní záležitost. Sám jsem je měnil jen kvůli strhnutému odvzdušňováku.
WV Golf 7 2.0 TDI Blue Motion
Škoda Octavia 1.9 TDI 66kW
Ex: Opel Meriva 1.6 16V GPL - "eggy" , Lancia Thesis 3.2 V6 LPG , Lancia Lybra SW 1.9 JTD

Odpovědět