Lybra - výmena brzdových hadic

Vše o podvozku, kolech...
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
David-SK
Příspěvky: 448
Registrován: úte lis 22, 2011 17:01

Lybra - výmena brzdových hadic

#1 Příspěvek od David-SK »

Ahojte. Keďže na Lybre mám celkom slušne popraskané hadice rozmýšľam nad ich výmenou. Hadice nové mám už doma (značka CORTECO) Len rozmýšľam či to spravím doma alebo to dám do servisu. Bojim sa viacmenej toho odvzdušnovania brzd. Neviem presne ako sa to vykonava. Robil by som to klasicky zoslapavanim. Kedze kompresor a tu vec na odvzdusnenie doma nemam. Na nete som videl ze pri odvzdusneni treba zacinat vzdy od brzdy ktore je najviac vzdialena od brzdoveho valca. Na ktorej strane je na Lybre? Kde zacat s odvzdusnenim? A za druhe mam najprv vymenit vsetky hadice doliat kvapalinu a potom postupne odvzdusnovat? Alebo po jednom, vymena hadice - odvzdusnenie a vymena dalsej a odvzdusnenie?

Toto som fakt este nerobil nikdy.

Vdaka za pomoc s postupom.
ObrázekObrázek
Lancia Lybra SW Executive 2.4JTD, 110kW, r.v. 2002

ex. Lancia Lybra wagon 1,9JTD 77kW, r.v. 2000

Uživatelský avatar
Bondy
Příspěvky: 129
Registrován: úte úno 19, 2013 22:06

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#2 Příspěvek od Bondy »

Tu je pekny navod http://forum.autobazar.eu/odvzdusnenie- ... 13614.html.
Odvzdusnoval som kolesa v poradi LP, PP, LZ, PZ. Cize od najblizsieho kolesa k hl. brzd. valcu. Nie som si isty, ci je to 100% spravne.
Pokial mas na co polozit auto (penky, kozy,....) tak by som najskor vymenil vsetky hadice a potom odvzdusnoval. Ak nie tak postupne vymenit hadicu, odvzdusnit a potom k dalsiemu kolesu.
Lancia Lybra Intensa 1,9 JTD 85 kW - Obrázek
ex
/F/I/A/T/ Bravo JDT 105

Uživatelský avatar
David-SK
Příspěvky: 448
Registrován: úte lis 22, 2011 17:01

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#3 Příspěvek od David-SK »

Dakujem. Mam doma dve podpery takze po dvoch by som to vedel spravit. Takze to skusim asi doma. Brat mi bude spalat na pedal.
Ja som pozeral video navod.
Ku koncu je to vysvetlovane. Rovi to na starom aute ale hadam je to jedno.
https://youtu.be/TX2s8FKEZSY" onclick="window.open(this.href);return false;
Lancia Lybra SW Executive 2.4JTD, 110kW, r.v. 2002

ex. Lancia Lybra wagon 1,9JTD 77kW, r.v. 2000

Uživatelský avatar
Jiří 588
Příspěvky: 746
Registrován: stř říj 27, 2010 12:00
Bydliště: Rožnov p.R

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#4 Příspěvek od Jiří 588 »

Já nejsem žádný expert, takže následující text ber s rezervou :-)

Minulý rok touto dobou se mi stalo, že jsem strhnul závit u odvzdušňovacího šroubu na zadní brzdě. Přesněji řečeno to předtím někdo tak dotáhl, že já jsem to při povolování vytáhl i s kouskem litiny mezi závity. Možná kdybych na tu litinu poklepal než jsem to šrouboval...nevím.
Původně jsem jen repasoval pístek (prasátko), protože mi přišlo že se špatně vrací, a trochu se to zvrhlo.

Auto jsem musel nechat stát na parkovišti a přes noc všechna brzdová kapalina vytekla přes ten zadní brzdič.
Sundával jsem přesně tu hadici, kterou ty chceš měnit.
Měl jsem z toho hrůzu jak to odvzdušním, ale bylo to v pohodě.
Dal jsem nový brzdič, tedy později oba dva (měl jsem štěstí že jsem od Carsche vzal na oba zadní brzdiče, protože druhý třmen byl to samé - tímto Carschovi ještě jednou děkuji za super nabídku a vstřícnost).

Vzal jsem si pomocníka co šlapal na brzdu, dolili jsme kapalinu a pomocník šlapal. Vždy mu musíš říct ať šlápne a až bude před koncem tak ať zavolá. Takhle jsme to odvzdušnili celkem slušně - řešili jsme jen ty zadní co jsem měnil.
Pak jsem jel asi 60km cestu, bylo to tak na 90% OK, ještě jsme zajeli na polní cestu - tam jsem na trávě schválně šlápnul na brzdy, aby zavrčelo ABS a pak to ještě jednou odvzdušnil. To už stačilo jen jednou - z obou třmenů vyšly ještě dvě malé bublinky a bylo hotovo.

Na co ses ptal - tedy podle mě není potřeba žádný speciální postup a v pohodě to zvládneš.

Jestli jsem hovado, nebo jestli se to tak dělá - to nevím to ti řeknou ostatní. U mě to fungovalo 8-)
WV Golf 7 2.0 TDI Blue Motion
Škoda Octavia 1.9 TDI 66kW
Ex: Opel Meriva 1.6 16V GPL - "eggy" , Lancia Thesis 3.2 V6 LPG , Lancia Lybra SW 1.9 JTD

Uživatelský avatar
Baltik 615
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 2549
Registrován: stř srp 03, 2011 07:59
Bydliště: Příbor, Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#5 Příspěvek od Baltik 615 »

Hlavně vyměnit komplet brzdovku, pokud můžeš.

Pořadí je od nejvzdálenějšího kola od válce, ten je u motoru před řidičem. Takže ZP,ZL,PP,PL. Dal bych aj odvzdušňováky nové a zkontroloval i trubky vzadu(vepředu je to asi už dost složité vyměnit troufám si tvrdit :-k )
Dedra_1.6_66_97''
Astra_1.6_55_99''
106_1.4_55_98''

Obrázek

Uživatelský avatar
David-SK
Příspěvky: 448
Registrován: úte lis 22, 2011 17:01

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#6 Příspěvek od David-SK »

Ten odvzdusnovaci srob je pod takou gumenou krytkou? Tu stiahnem dole a tam je ten odvzdusnovak? Nasiel som nieco take na strmeni a predpokladam ze tam sa to bude odvzdusnovat. V predu taka velka gumena capica je na tom a vzadu len taka malicka. Spravne? Mam doma komplet zadnu napravu nahradbu tak na zadne som si to vyskusal uz odsrobovat aj ze ako to vyzera. :-D
Lancia Lybra SW Executive 2.4JTD, 110kW, r.v. 2002

ex. Lancia Lybra wagon 1,9JTD 77kW, r.v. 2000

Uživatelský avatar
Baltik 615
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 2549
Registrován: stř srp 03, 2011 07:59
Bydliště: Příbor, Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#7 Příspěvek od Baltik 615 »

Tak tak - http://autokelly.cz/Product/QB-0100/329 ... 8;33362112" onclick="window.open(this.href);return false;

Aj krytky bych dal nové 8-)
Dedra_1.6_66_97''
Astra_1.6_55_99''
106_1.4_55_98''

Obrázek

Uživatelský avatar
David-SK
Příspěvky: 448
Registrován: úte lis 22, 2011 17:01

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#8 Příspěvek od David-SK »

V CZ je to bezne dostupne aspon v autokelly. Na SK nie je bezne dostupne skoro nic. Ako vidim tesnenie tam nejde ziadne. Len cisto ta odvzdusnovacia skrutka. Takze ak ich v pohode povolim tak ostane povodna. :-) Snad tam nebudu drzat ako prikovane.
Lancia Lybra SW Executive 2.4JTD, 110kW, r.v. 2002

ex. Lancia Lybra wagon 1,9JTD 77kW, r.v. 2000

Uživatelský avatar
Jiří 588
Příspěvky: 746
Registrován: stř říj 27, 2010 12:00
Bydliště: Rožnov p.R

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#9 Příspěvek od Jiří 588 »

Ano - žádné těsnění tam není. Jen je tam sice gumová čepička na tom šroubu, ale to spíš kvůli nečistotám.
Brzdový třmen je z litiny, šroubek ze železa. To jde proti sobě a těsní to.
Když vyšroubuješ ten odvzdušňovací šroub, tak on má řekl bych tak 8 závitů a dole končí kuželem.
Třmen má zase dole vybrání do kterého ten kužel pasuje a ty tím kuželem jakoby ucpeš asi 1mm díru, která je úplně na spodu a kterou při povoleném šroubu vytéká brzdová kapalina.
WV Golf 7 2.0 TDI Blue Motion
Škoda Octavia 1.9 TDI 66kW
Ex: Opel Meriva 1.6 16V GPL - "eggy" , Lancia Thesis 3.2 V6 LPG , Lancia Lybra SW 1.9 JTD

Uživatelský avatar
David-SK
Příspěvky: 448
Registrován: úte lis 22, 2011 17:01

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#10 Příspěvek od David-SK »

Jop. Ano tak je to. Pozeral som to dnes na ten zadnej naprave co mam doma do plusu. :-) Tam som trenoval. :-D
Lancia Lybra SW Executive 2.4JTD, 110kW, r.v. 2002

ex. Lancia Lybra wagon 1,9JTD 77kW, r.v. 2000

Uživatelský avatar
David-SK
Příspěvky: 448
Registrován: úte lis 22, 2011 17:01

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#11 Příspěvek od David-SK »

Hoši stále sa pasujem s tou výmenou. raz som to uz skusal, no len jednu v predu. nechcela povolit. precistil som spoj kartačom, strekol som tam uvolnovac no ani za toho [-o< to nechce povolit. vcera som to skusil zas no stale to nepovolilo. co s tým mam spraviť? Rád by som to mal vymenené. bojim sa že tam urvem tu trubku a potom je to v CENSORED. Ko by sa to dalo bezpečne uvolnit? :roll:
Lancia Lybra SW Executive 2.4JTD, 110kW, r.v. 2002

ex. Lancia Lybra wagon 1,9JTD 77kW, r.v. 2000

Uživatelský avatar
Pepazdepa 408
Příspěvky: 3795
Registrován: úte zář 16, 2008 17:36
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#12 Příspěvek od Pepazdepa 408 »

Ohřej to horkovzdušnou pistolí, trochu na to poklep (s citem, ne že to urazíš) a povolí. Taky to chce správný klíče ať to zbytečně neožúváš :lol:
Lancia Lybra SW 1,9JTD

Uživatelský avatar
David-SK
Příspěvky: 448
Registrován: úte lis 22, 2011 17:01

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#13 Příspěvek od David-SK »

No jo vsimol som si ze by tam bolo lepsie pouzit tie origo kluce na to lebo klasicky na tej trubke nechce dobre drzat. Daco takehoto?
Obrázek
len velkost 11. Hej?
Lancia Lybra SW Executive 2.4JTD, 110kW, r.v. 2002

ex. Lancia Lybra wagon 1,9JTD 77kW, r.v. 2000

Uživatelský avatar
vonkreuz
Příspěvky: 688
Registrován: úte led 15, 2013 01:11
Bydliště: Bytča (SK) / Havl.Brod

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#14 Příspěvek od vonkreuz »

Podobnej "otevřený očkový" klíč jsem použil na Alfě a teda... stálo to za CENSORED. Na jednom fitingu jsem těžce dojebal hrany. Takže jsem to raději vzal pořádnými sika kleštěmi s jemnými zuby (myslím Knipex, model Cobra) a šlo to snázeji. Samozřejmě že jsem to nahřál... Jen při ohřívání si něco dej mezi brzdodovou trubku a karoserii, ať si nepálíš fabrický nástřik podvozku (já dal dvě keramické dlaždičky když to muže být na raketoplánu, tak proč ne na Alfě :lol: )
David-SK píše:V CZ je to bezne dostupne aspon v autokelly. Na SK nie je bezne dostupne skoro nic. Ako vidim tesnenie tam nejde ziadne. Len cisto ta odvzdusnovacia skrutka. Takze ak ich v pohode povolim tak ostane povodna. :-) Snad tam nebudu drzat ako prikovane.
Protože jsem dělal rovnou repas i zadného brzdového strmeňa, tak součástí repasovací sady je 1x pístek, těsnění pístku v tele stremeňa, prachovka pístku, spousta dalších těsnění a hlavně asi tak milion odvzdušňovací skrutiek ruzných priemerov a typov závitu... a samozřejmě i čepička odvzdušňovací skrutky.

Je to sice na AR166, ale myslím, že u Lybry to bude velmi podobné - tady máš fotonávod na repas zadního brzdového strmeňa.
Když vidím Alfu, smekám svuj klobouk.
H.F.

Tipo936 3.0 V6 Super 99´, Myš
Tipo164 2.5 TD 98', Malý Farina
Tipo834 2.0 VIS 93´, Krabice
Tipo932 2.5 V6 SW fl addio
Nové díly na prodej

Uživatelský avatar
bugi
Příspěvky: 217
Registrován: pon črc 20, 2009 23:47
Bydliště: okr. Sabinov

Re: Lybra - výmena brzdových hadic

#15 Příspěvek od bugi »

Keďže mi v piatok praskla hadička na ĽP kolese tak som dnes majstrovstval. Hadičky som kúpil všetky štyri, ale ostalo to len pri výmene tej prdnutej. Keďže povoliť to nešlo, tak som zo skladových zásob vytiahol jednu trubku a vymenil aj tu. Je trocha viac dlhšia, takže bude sa meniť ešte raz, ale až keď bude viac času, spolu aj s ostatnými hadičkami.
Lancia Lybra SW executive 2.4JTD 110kW 2002
Lancia Lybra SW lx 2.4JTD 103kW 2000
ex. AR 156 2.4JTD 100kW
ex. 2x Lybra SW 2.4JTD 99KW a 110kW
ex. 3x Delta 1.9TD 66kW
ex. Marea Weekend 1.6 16V

Odpovědět