Kappa - poloosa

Vše o podvozku, kolech...
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Petr 365
Příspěvky: 617
Registrován: pát kvě 30, 2008 22:44
Bydliště: Brno

Kappa - poloosa

#1 Příspěvek od Petr 365 »

Zdravím. Na mé Kappě se pokazila poloosa na straně u řidiče.....v kloubu co je hned u převodovky, že by vnitřní kloub? Nevyznám se v tom bohužel. Je tam puklý ten krycí plast, takže můžu vidět přimo dovnitř. Jsou zde 3 ložiska a mezi nimi poloosa. Ta tam lítá jako lump v palírně. Dá se to nějak opravit? Co všechno musím sehnat? Bude to moc drahý?
Octavia 1.9 tdi 81kw
Kappa 2.4 TDS
Lybra 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTDM

Uživatelský avatar
onko 657
Příspěvky: 1490
Registrován: ned bře 15, 2009 20:27

Re: Kappa - poloosa

#2 Příspěvek od onko 657 »

Ten kloub odešel vinou špatné manžety, minimálně ten kloub budeš muset vyměnit.
Ex: zelená-LANCIA Kappa 2.4 jtd http://moje.auto.cz/onko/kappice.html
zlatá-LANCIA Kappa 2.4 jtd http://moje.auto.cz/onko/kappice-1.html

Uživatelský avatar
Petr 365
Příspěvky: 617
Registrován: pát kvě 30, 2008 22:44
Bydliště: Brno

Re: Kappa - poloosa

#3 Příspěvek od Petr 365 »

A je těžký to vyměnit ? Zvládnu to sám? Ještě nikdy jsem to nedělal, ale v rukách nakakáno rozhodně nemám.
Octavia 1.9 tdi 81kw
Kappa 2.4 TDS
Lybra 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTDM

Uživatelský avatar
Tomáš-Oaza 7
Příspěvky: 14203
Registrován: stř bře 16, 2005 11:22
Bydliště: NIKOL CITY-608479374
Kontaktovat uživatele:

Re: Kappa - poloosa

#4 Příspěvek od Tomáš-Oaza 7 »

zvladnes. sezen si vorech 36 a musis na nem zbrousit okraj aby sel do naboje a pak to jde samo. no a nebo tam prdni celou jinou poloosu z druhyho auta
Lancia KAPPA 2,4 TDS ex
Subaru impreza 1.6
Lancia KAPPA 2,0 16VT

Uživatelský avatar
Jaromír 592
Administrator
Administrator
Příspěvky: 1401
Registrován: pát říj 01, 2010 18:16
Bydliště: Brno Komín 728887525
Kontaktovat uživatele:

Re: Kappa - poloosa

#5 Příspěvek od Jaromír 592 »

Kdyby jsi chtel tak ořech zbroušenej mám a k němu různou sadu povolovacího nářadí.Jak moc tam lítá?Hele zastav se někdy a prolezem to :wink:
Lybra 2.4 Jtd 135 koni - 100 ješte táhne.
Ducato 2,8jtd maxi 2005
Yamaha verisity 300

Uživatelský avatar
Petr 365
Příspěvky: 617
Registrován: pát kvě 30, 2008 22:44
Bydliště: Brno

Re: Kappa - poloosa

#6 Příspěvek od Petr 365 »

Lítá docela dost. Dík za ochotu ale už jsem domluvenej se svým mechanikem, má použitou poloosu a já mám novou manžetu, sponky a vazelinu, tak z toho uděláme zdravej kousek. :)
Octavia 1.9 tdi 81kw
Kappa 2.4 TDS
Lybra 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTDM

Uživatelský avatar
Petr 365
Příspěvky: 617
Registrován: pát kvě 30, 2008 22:44
Bydliště: Brno

Re: Kappa - poloosa

#7 Příspěvek od Petr 365 »

ták vyřešeno. sehnala se jiná poloosa, dala nová manžeta včetně vazeliny a maká jak za mlada :) akorát ty imbusy co drží poloosu, urval se na tom klíč v gole a potom i šroub, muselo se ubrušovat. Těžká a otravná práce. Tak pozor, kdyby to někdo taky v budoucnu měnil.
Octavia 1.9 tdi 81kw
Kappa 2.4 TDS
Lybra 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTD
ex Thesis 2.4 JTDM

Uživatelský avatar
Kůrkyn 38
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 7053
Registrován: čtv čer 30, 2005 14:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kappa - poloosa

#8 Příspěvek od Kůrkyn 38 »

Má tu někdo kappu pětiválec benzín s automatickou převodovkou? Potřeboval bych vědět, jestli je pravá přímá poloosa dutá nebo plná. Plná jen tenká, cca 20 mm a dutá je silnější cca 35 mm
Ilustrační obrázky:
Dutá
P9024360.jpg
tenká
Obrázek
xxxx

Miroslav 541
Příspěvky: 561
Registrován: sob led 02, 2010 00:25

Re: Kappa - poloosa

#9 Příspěvek od Miroslav 541 »

Mam 2.4 ie 129kw automat,r.v.1999.Spíš mi řekni kde to mam změřit.

Uživatelský avatar
Kůrkyn 38
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 7053
Registrován: čtv čer 30, 2005 14:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kappa - poloosa

#10 Příspěvek od Kůrkyn 38 »

to bys byl moc hodný, někde v místě nad výpustným šroubem olejové vany. Tu přímou část.
xxxx

Miroslav 541
Příspěvky: 561
Registrován: sob led 02, 2010 00:25

Re: Kappa - poloosa

#11 Příspěvek od Miroslav 541 »

Já tam mam tu silnější.Včera jsem to měřil.
Taky jsem přitom zjistil,že mam prasklou manžetu,takže to musím opravit

Uživatelský avatar
Kůrkyn 38
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 7053
Registrován: čtv čer 30, 2005 14:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kappa - poloosa

#12 Příspěvek od Kůrkyn 38 »

Super, díky
xxxx

Kubotosaurus
Příspěvky: 4
Registrován: pon lis 18, 2013 18:44

Re: Kappa - poloosa

#13 Příspěvek od Kubotosaurus »

Trošku oživím tohle téma...

Začala se mi dít zvláštní věc. Při jízdě do rejdu, cca 50-70% se ozývá klasické "homokineťácké" cvakání. Kloub řekl jsem ji, co jiného. Jenže zvláštní je, že se to ozve jen při přidání plynu. Uvedu praktickou ukázku. Rozjedu se na volném place do rejdu, ozve se třikrát až čtyřikrát cvaknutí a je klid a jedu rychlostí X pořád dokola. Lehce přidám plyn, znovu se ozve třikrát cvaknutí, další cvakání se neděje a jedu rychlostí Y (zkrátka o špetku rychleji). Znovu přidám plyn, znovu se to ozve a znovu kli a jedu ještě rychleji. A tak by to zjevně šlo pořád dokola. Zajímavé je, že při konstantní rychlosti to nedělá ani při totálně plném rejdu (kde by se klasicky načatý kloub už projevil). Při brzdění motorem, nebo na volnoběh to samozřejmě nedělá nic. Směrem doleva to dělá víc, směrem doprava mnohem méně, ale tak jako tak se zvuky ozývají z pravé části.

A teď vypozorované věci a fakta. Manžety na obou kloubech jsou OK, jak na vnitřních tak vnějších. Jak to vypadá pod nimi, jsem ještě nezjistil (je možné, že kloub je "jen" suchý"). Nedávno (cca 4000km) byly vyměněny všechny čepy (v ramenou i čepy řízení), tyčky stabilizátoru, ložisko levého předního kola, kompletně všechny kladky na drážkový řemen pohonu příslušenství (včetně napínáku s pérem). Kola jsou dvakrát převážené (originál alu Kappa s pneu 195/65/15 Dunlop Wintersport, takže tam problém nevidím).

Je tu ovšem jedno veliké ALE... tyhle pazvuky od kol, se začali ozývat naprosto ve stejný den co se začala ozývat servo pumpa posilovače řízení. Za studena nic, ticho, ale jakmile se motor ohřeje, začne kvičet (nebo pištět, hučet, to je zkrátka to samé, vydává to zvuky), kapaliny je tam samozřejmě dost (Tutela GI/A, dokonce loni v lednu kompletně vyměněná (dokonce dvakrát za sebou, přímo odpojením hadic, aby bylo jisto, že je tam jen Tutela a ne nějaká dvacet let stará srajda)), řemen napnutý (napínák funguje). Servo sice servuje naprosto bezproblémů, při jízdě rovně a vyšších rychlostech není prakticky slyšet, ale při manévrování nebo pomalejších rychlostech je slyšet jak v kabině (což je vždycky paradoxně víc než venku), tak i venku a není to prostě normální aby to bylo takhle hlasité. Krom toho kapalina začíná lehce přitom kvičení pěnit v nádobce (odvzdušnit jsem to samozřejmě také zkoušel, bez úspěchu). Jediné co jsem vypozoroval, že když je víc jak 10 stupňů nad nulou, tak kvičení je slabší, jakmile je k nule, je to horší. Divné je, že při mrazu za studena, ticho jak po pěšině, kapalina je ok (nepění). Prostě haluz.

Trošku jsem začal ten kloub nebo co se to tam ozývá spojovat s tou servo pumpou - jestli není zkrátka načaté řízení. Ale nic zvláštního nepozoruju. Kapalina neubývá ani o kousek, řízení jde lehce, nezadrhává, neklepe se, nepere se se mnou, zkrátka jako by nic. Pravda, jednou se stalo, že auto při 50km/h se zváštně třepalo, ale zase jen při konstnatní rychlosti, při přidání plynu to zmizelo a jelo to normálně. Ale dávám to za vinu silnici, protože o hodinu později jsem jel pro naprosto novém asfaltu po rovině a jelo to jak z partesu bez náznaku čehokoliv (jen tak pískající servo pumpa zůstává a samozřejmě cvakání kloubu).

Napadá prosím někoho něco? Servo pumpu vyměním, to je jasné. Ale ten kloub mě zajímá. Jestli to může spolu souviset. Obojí se objevilo v jeden den. Možná je to jen blbá náhoda, ale to by byla teda hodně zvláštní náhoda, dvě závady ve stejnou chvíli.

Díky všem za případné rady.

----------------------------
Kappa 2.0 V.I.S.

Odpovědět