Lybra - posilovač brzd

Vše o podvozku, kolech...
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hamster 526
Příspěvky: 902
Registrován: stř bře 04, 2009 09:09
Bydliště: Praha - Smíchov

Lybra - posilovač brzd

#1 Příspěvek od Hamster 526 »

Tak protože se problém plíživě zhoršuje, musím to začít nějak řešit. Poraďte mi prosím, čím začít...

Blbne mi posilovač brzd. Když ráno přijdu k autu, brzdy jsou normálně natlakovaný, ale jak vyjíždím z parkovacího stání a přitom brzdím, tak se tlak ztratí a na křižovatce u výjezdu z parkoviště jsem bez posilovače. Protočením motoru (nebo po pár metrech jízdy) zase pedál změkne a od té chvíle fungujou brzdy zase až do dalšího dne dobře, i když podle mě ne na 100%. Dřív se ten výpadek stával, když auto delší dobu stálo (několik dní), teď už stačí auto zaparkovat na pár hodin. Kapalina se neztrácí.

Ani pořádně nevím, jak to celý funguje, takže nevím, kam na co se zaměřit a co zkusit, budu rád za jakýkoli nápad..
Lancia Detla 1.6 JTDm
Lancia Lybra 2.0 20V Comfortronic
ex Alfa Romeo 147 2.0 Selespeed
ex Alfa Romeo 166 2.0 TB V6
ex Lancia Thesis 3.0 V6
ex Lancia Lybra 2.0 20V SW

Uživatelský avatar
Pepazdepa 408
Příspěvky: 3795
Registrován: úte zář 16, 2008 17:36
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - posilovač brzd

#2 Příspěvek od Pepazdepa 408 »

Hele tak znova: neztrácí se ti tlak ale PODTLAK. Ten je potřebnej pro to, aby fungoval posilovač. Podtlak "vyrábí" podtlaková pumpa. Na stejnej podtlak funguje i EGR ventil a nevim co ještě. Když máš zpuchřelou, prasklou nebo jinak blbou hadičku KDEKOLIV v podtlakovym okruhu, tak ta pumpa na volnoběh nestačí ten podtlak dodávat = nefunguje posilovač a blbě to brzdí. Může to bejt víc věcí, ale hadicema a změřením podtlaku vždycky začít...
http://www.autoznalosti.cz/index.php/po ... rzdyi.html ;-)
http://www.uloz.to/3746662/brzdy-pdf
Lancia Lybra SW 1,9JTD

Uživatelský avatar
Hamster 526
Příspěvky: 902
Registrován: stř bře 04, 2009 09:09
Bydliště: Praha - Smíchov

Re: Lybra - posilovač brzd

#3 Příspěvek od Hamster 526 »

OK, díky, už tomu začínám rozumět, takže to fakt vypadá na hadici. Díky moc.
Lancia Detla 1.6 JTDm
Lancia Lybra 2.0 20V Comfortronic
ex Alfa Romeo 147 2.0 Selespeed
ex Alfa Romeo 166 2.0 TB V6
ex Lancia Thesis 3.0 V6
ex Lancia Lybra 2.0 20V SW

Uživatelský avatar
Blacky 381
Příspěvky: 257
Registrován: úte dub 29, 2008 14:22
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Brzdy Lybra

#4 Příspěvek od Blacky 381 »

Dneska se mě stalo před křižovatkou něco divného.Dojížděl sem rychleji, abych stihnul zelenou...nestihnul, jak jinak. Tak sem dupnul na brzdu a...nic, najednou přestaly fungovat brzdy při tlaku na pedál tak jak sem zvyklý. Musel sem hóóódně tlačit na pedál abych vyvolal aspoň nějaký zpomalovací účinek, pak začalo kopat ABS do pedálu. Dobrzdil sem zpocenej až na přechodu. Ručka šla najednou nezvykle lehce a moc nahoru. Tak sem pak jel jako s eéé v gatích a na volném místě znova vyzkoušel. A vše funguje jak má. Brzdy brzdí, ABS abeesuje, ručka ručkuje ... a včůl mudrujte. Brzdové kapaliny je správná hladina, to sem samozřejmě zkontroloval jako první.
Ještě mě napadá stará brzdová kapalina, že by začala vařit. Ale měl sem ujeto v klidném tempu tak 1 km :-k
Lancia Lybra SW 1,9 JTD 77 kW LX r.v.2001 ....černááá metla
Fiat Tempra 1,6 i.e. stříbrná metla-přišlo na ni jaro
Škoda 100 L - už není
Moskvič 408 alias Stalinovy saně-dávno už není
Gilera Nexus 500

Uživatelský avatar
Blacky 381
Příspěvky: 257
Registrován: úte dub 29, 2008 14:22
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy Lybra

#5 Příspěvek od Blacky 381 »

Tak už mám i brzdovou kapalinu zkontrolovanou měřákem a podle technika je i přes očividné stáří v normě. Ale i tak tam zítra pro klid duše půjde nová. Při té příležitosti udělám kontrolu brzdičů a obložení.
Lancia Lybra SW 1,9 JTD 77 kW LX r.v.2001 ....černááá metla
Fiat Tempra 1,6 i.e. stříbrná metla-přišlo na ni jaro
Škoda 100 L - už není
Moskvič 408 alias Stalinovy saně-dávno už není
Gilera Nexus 500

Uživatelský avatar
Blacky 381
Příspěvky: 257
Registrován: úte dub 29, 2008 14:22
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy Lybra

#6 Příspěvek od Blacky 381 »

Brzdovka vyměněna, kontrola brzd provedena ... a na nic se nepřišlo :-k Tak já už nevím, kde mohla být chyba, jedině snad v mokrých kotoučích a destičkách než se chytly :-k
Lancia Lybra SW 1,9 JTD 77 kW LX r.v.2001 ....černááá metla
Fiat Tempra 1,6 i.e. stříbrná metla-přišlo na ni jaro
Škoda 100 L - už není
Moskvič 408 alias Stalinovy saně-dávno už není
Gilera Nexus 500

Martinsalko 435
Příspěvky: 243
Registrován: sob pro 06, 2008 23:15
Bydliště: prievidza

brzdy lybra problem

#7 Příspěvek od Martinsalko 435 »

nazdar, nema niekto podobny problem ako ja???
auto brzi normalne, povedal by som ze vyborne az dovtedy, pokial par krat po sebe nestlacim brzdovy pedal.
napr. ked idem pomaly dole kopcom, dobrzdujem, tak po rprvom stlaceni ok, po druhom ok, po tretom je pedal tvrdsi, po stvrtom stlaceni pedalu je uplne tvrdy a brzdi to akokeby nebol posilovac, podtlak v hedici je lebo inac by to nebrzdilo vobec, neviem kde mam hladat chybu. robi mi to uz dlhsie, ale neviem do coho sa mam pustit, dik za rady
Naposledy upravil(a) Martinsalko 435 dne stř lis 30, 2011 23:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pavel 3
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 5483
Registrován: úte bře 15, 2005 22:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: brzdy labra problem

#8 Příspěvek od Pavel 3 »

mám pocit že tě opouští vývěva a nebo je někde něco přicpanýho
Lancia Thema SW 2.0 16V V.I.S.

Uživatelský avatar
Jaromír 592
Administrator
Administrator
Příspěvky: 1401
Registrován: pát říj 01, 2010 18:16
Bydliště: Brno Komín 728887525
Kontaktovat uživatele:

Re: brzdy labra problem

#9 Příspěvek od Jaromír 592 »

Já měl děravou hadičku podtlaku co vede z vývěvy.Ten samý problém
Lybra 2.4 Jtd 135 koni - 100 ješte táhne.
Ducato 2,8jtd maxi 2005
Yamaha verisity 300

Martinsalko 435
Příspěvky: 243
Registrován: sob pro 06, 2008 23:15
Bydliště: prievidza

Re: brzdy lybra problem

#10 Příspěvek od Martinsalko 435 »

hadica ktora ide z podtlakovej pumpy, som uz menil lebo sa roztrhla, ale robilo to aj pred tym. zeby bola dierka niekde za tou spojkou po posilovac??

Uživatelský avatar
Pepazdepa 408
Příspěvky: 3795
Registrován: úte zář 16, 2008 17:36
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - posilovač brzd

#11 Příspěvek od Pepazdepa 408 »

Nejjednodušejc to zjistíš, když si někde půjčíš podtlakovej měřák (třeba -1 až 0 bar) a píchneš ho třeba na tu hadičku, která jde na solenoid od egrventilu. Musíš to připojit tak, aby to bylo těsný. Pak natočíš auto a na měřáku by měl jít podtlak dolu (teoreticky by měl dojít těsně před -1 bar). Pak zdechneš motor a pokud ručička zůstane tam, kde byla, tak to v hadičkách není. Pokud pojede rychle zpátky, tak máš někde díru. Taky je dobrý zkusit, když už to máš natočený, aby někdo šlapal na brzdu a druhej koukal na ten měřák. Při sešlápnutí brzdy půjde měřák do plusu, ale během chvilky by se měl zase vrátit na plnej podtlak. Pokud se bude vracet pomalu, tak máš buď přicpaný hadičky, nebo někde ruplej posilovač...
Lancia Lybra SW 1,9JTD

Uživatelský avatar
Jaromír 592
Administrator
Administrator
Příspěvky: 1401
Registrován: pát říj 01, 2010 18:16
Bydliště: Brno Komín 728887525
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - posilovač brzd

#12 Příspěvek od Jaromír 592 »

Tak jsem to dnes zkoušel.Pokud jedu z kopce a jakoby našlapu pedál ztvrdne a je problém brzdit.Ale pokud normálně brzdím povolím a zase zabrzdím tak je to v pohodě.Co mě však docela překvapilo.Jel jsem dnes do Břeclavi a u Hustopečí jsem chtěl náhle zpomalit.A ono ejhle zezačátku dobrý a pak se dostavil docela chabý účinek brzd.Takže jsem odbočku minul protože bych to nedal.Takže problém asi nebyl jen děravá hadička.Budu muset trochu zapátrat víc.Připadalo mi to jak kdyby desky nebrzdily. :?
Lybra 2.4 Jtd 135 koni - 100 ješte táhne.
Ducato 2,8jtd maxi 2005
Yamaha verisity 300

Uživatelský avatar
Pepazdepa 408
Příspěvky: 3795
Registrován: úte zář 16, 2008 17:36
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - posilovač brzd

#13 Příspěvek od Pepazdepa 408 »

Jaromír 592 píše:...Pokud jedu z kopce a jakoby našlapu pedál ztvrdne a je problém brzdit...
Tohle je myslim ten samej problém - nestačí se ti "doplňovat" podtlak. Takže to samý co byla moje rada vejš :wink:
A ještě k tomu doplním: taky může jít do kopru podtlakový čerpadlo, ale to už tady taky někdo psal...
Lancia Lybra SW 1,9JTD

Uživatelský avatar
Pavel 3
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 5483
Registrován: úte bře 15, 2005 22:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - posilovač brzd

#14 Příspěvek od Pavel 3 »

já bych na tu vývěvu téměř vsadil ona se může tvářit že funguje ale pak když je potřeba aby pořádně zabrala tak prostě nestíhá u VW je měním poměrně často a chová se to přesně tak jak popisuješ
Lancia Thema SW 2.0 16V V.I.S.

Uživatelský avatar
Jaromír 592
Administrator
Administrator
Příspěvky: 1401
Registrován: pát říj 01, 2010 18:16
Bydliště: Brno Komín 728887525
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - posilovač brzd

#15 Příspěvek od Jaromír 592 »

No možný to je že je to vývěvou.Nicméně nedá se to nějak zkusit?Podtlakovej měřák nemám a ani nevím o nikom kdo ho má.

Za další v místě napojení do posilovače se mi to zdá docela dost volný.zítra na to mrknu blíž.
Lybra 2.4 Jtd 135 koni - 100 ješte táhne.
Ducato 2,8jtd maxi 2005
Yamaha verisity 300

Odpovědět