Lybra 1.9 JTD Kombi -> Problém s ABS

Vše o motoru, převodovce, spojce...
Odpovědět
Zpráva
Autor
IkaSGC 473
Příspěvky: 293
Registrován: pát říj 03, 2008 12:39
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Lybra 1.9 JTD Kombi -> Problém s ABS

#1 Příspěvek od IkaSGC 473 »

Zdravím, potřeboval bych radu zkušenějších... Mám problém s ABS. Popíšu například situaci která se mi stala právě teď: Vyjíždím z parkoviště u kauflandu, blížím se ke křižovatce tak 20kmh lehce přibržďuji na mokré cestě (pneumatiky continental a nic kluzkého tam nebylo) a z ničeho nic mi sepne ABS (pedál tvrdý jako šutr a klápe v něm jak je u ABS normální), v ten moment auto snížilo brzdný účinek na cca 10% a já intuitivně zatrhnul ruční brzdu což mě cca na metru zastavilo. Pokud bych ale nezatrhnul ruční brzdu tak asi na těch 5m nemám šanci dobrzdit.

Tohle se mi na mokrém a na sněhu stává často. ABS prodlužuje brzdnou dráhu o desítky metrů a jakmile sepne tak prostě není jak zastavit. Minulé zimy mě to stálo nárazník když jsem sjížděl z kopce a seplo ABS, v ten moment auto přestalo brzdit a já to narval v plné do betonové zídky. Neví někdo kde by mohl být problém ? ABS se spustí ikdyž nemám zablokované kola a prakticky mi znemožní brzdit.

smoger
Příspěvky: 477
Registrován: pát pro 28, 2012 21:13
Bydliště: Brno

Re: Lybra 1.9 JTD Kombi -> Problém s ABS

#2 Příspěvek od smoger »

Tohle se mi jednou taky stalo, u obchodu sem se rozjížděl asi 10km za hodinu. Silnice mírně namrzlá. Šlápnu na brzdu a ABS začalo kopat. Na 20 metrech sem to nedobrzdil. Zdálo se mi i divný, že pedál ztvrdnul.
Lybra 2,4jtd 99kw 99'
Fiat Uno 1,7D "hrkač" 83'
Ex: Lybra 2,4jtd 99kw 2000
Ex: Fiat Tipo 1,9td 66kw
Ex: Fiat Uno 0,9

IkaSGC 473
Příspěvky: 293
Registrován: pát říj 03, 2008 12:39
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra 1.9 JTD Kombi -> Problém s ABS

#3 Příspěvek od IkaSGC 473 »

Trochu jsem začal pátrat na přesném principu ABS. To má v sobě solenoidové ventily které při sepnutí ABS odříznou brzdový válec od kol a následně pomocí dalších ventilů a motorku řídí brždění. Čistě teoreticky pokud by některý z těch ventilů mohl být špatný tak by se tam ztrácel tlak nebo to odmítalo celkově brzdit... Je ale divné že to dělá jen někdy. Hlavně taky to že se ABS sepne ikdyž ani nemám smyk... To je tak asi jít na vrakáš a kompletní výměna ABS... Naštěstí by vše mělo být v té hydraulické kostce....

smoger
Příspěvky: 477
Registrován: pát pro 28, 2012 21:13
Bydliště: Brno

Re: Lybra 1.9 JTD Kombi -> Problém s ABS

#4 Příspěvek od smoger »

Ventily jdou vyzkoušet diagnostikou. Jinak to, že si to ABSkuje kdy chce bych tipoval spíš na čidla na kolech. Bývá tam dost bordel kolem těch kroužků. Asi ti to na jednom kole počítá nějak hůř.
Lybra 2,4jtd 99kw 99'
Fiat Uno 1,7D "hrkač" 83'
Ex: Lybra 2,4jtd 99kw 2000
Ex: Fiat Tipo 1,9td 66kw
Ex: Fiat Uno 0,9

IkaSGC 473
Příspěvky: 293
Registrován: pát říj 03, 2008 12:39
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra 1.9 JTD Kombi -> Problém s ABS

#5 Příspěvek od IkaSGC 473 »

To zkontroluju... Ale to je polovina problému... Druhý je ten že ABSko ABSkuje tak že to nebrzdí.

Odpovědět