SPZ žárovky

Vše, co se týká čidel, kabelů, baterky a veškeré elektroinstalace...
Zpráva
Autor
Petr 99
Příspěvky: 254
Registrován: pon led 23, 2006 10:42
Bydliště: Ostrava

Re: SPZ žárovky

#16 Příspěvek od Petr 99 »

Jiří 588 píše: úte bře 21, 2017 12:35 Taky jsem si pohrával s myšlenkou přejít na LED, ale nakonec jsem to zavrhnul:
- obecně je těžké najít LED s podobnou svítivostí jako žárovka (je potřeba toho koupit víc a zkoušet, číňan parametry pouze odhaduje)
- je potřeba docela dobře vychytat směr svícení, protože některé LED svítí jen rovně a malým kuželem, no a nesvítí moc do stran
- bílé LED v zadních světlech přes červené sklo svítí růžově - je potřeba koupit červené
- mít tam odpor, aby nesvítil check trochu degraduje důvod proč by tam měla být LED žárovka
- na starém autě v předních světlech to dráždí opicajty, když to svítí bílou studenou barvou
- některé LED žárovky z Ebay jsou vyrobené velmi prasácky - viděl jsem i žárovku kde části (včetně chladiče) byly slepené tavnou pistolí
- viz. bod výše - není záruka, že LED bude svítit déle než klasická žárovka - možno vidět na některých světlech pro denní svícení, že nekvalitní LED taky existují (a určitě ty světla nejsou na daném autě 15 let, aby diody odešly stářím)
- cenově stojí normální žárovka 15Kč, rozumně vypadající LEDka z Ebay 25Kč a homologovaná LED snad 200Kč takže ekonomicky to zatím taky nedává smysl

Přesto vidím jedno využití - v autě které nemá kontrolu žárovek, kde žárovky rády praskají kvůli napěťovým výkyvům způsobeným elektrickým posilovačem (Opel Meriva). Tam budu chtít mimo H7 přejít na LED... ale bude to chtít hodně zkoušet - jednak aby LED do předních parkovaček nebyly bílé, ale žluté ...a taky vychytat něco s rozumnou kvalitou a životností. Cílem není úspora peněz nebo energie alternátoru, ale nervů kdy musím často měnit žárovky a mám odřené ruce :-)
jenom bych dodal,že neodcházejí samotné ledky,naprostá většina ledek,co přestanou svítit má někde poze studený spoj,jediná žárovka,které odešly přímo ledky byla sufitka s vícero SMD s rádoby chladičem-tam se přehřívaly...
jinak vyhláška neupravuje,jakou teplotu světla má mít bílá barva,takže policajtům to může být u CENSORED,nikdy se mi nestalo,že by mě kvůli tomu stavěli...
v zadních světlech nemusí být červená,ta má ostatně nižší svítivost,stačí dát teple bílou a světlo je zas červené...
Lancia Thesis 2,4 JTD 110KW - ex
Alfa romeo 156SW 1,9 JTDm,132KW
- ex
Lancia Kappa 2,0i,107kw

Uživatelský avatar
Jiří 588
Příspěvky: 746
Registrován: stř říj 27, 2010 12:00
Bydliště: Rožnov p.R

Re: SPZ žárovky

#17 Příspěvek od Jiří 588 »

Souhlas Petře...
U žárovek na 230V je ještě měnič (cívka) - po rozebrání jsem zjistil, že LEDky jsou OK, ale odešla právě cívka.

Ohledně homologace a povolení si myslím, že pan opicajt si důvod vždy najde. Pokud uvidí bílou LED ve starém autě, navíc když to často svítí intenzivně na jeden bod (lidi tam dají cokoliv...), tak myslím že to zkusí.
Když ale vidím, co mají lidé v autech, tak rozumně vybraná LED bude úplně v pohodě.

Výměna žárovky v "autě kde sedím" je servisní úkon a já nemám šanci rozeznat co tam je, natož posoudit, jestli je to OK a na rozebrání světla nemám kvalifikaci, nikdy jsem to nedělal a pokud je problém tak pojedeme na STK :-)
WV Golf 7 2.0 TDI Blue Motion
Škoda Octavia 1.9 TDI 66kW
Ex: Opel Meriva 1.6 16V GPL - "eggy" , Lancia Thesis 3.2 V6 LPG , Lancia Lybra SW 1.9 JTD

Uživatelský avatar
David-SK
Příspěvky: 448
Registrován: úte lis 22, 2011 17:01

Re: SPZ žárovky

#18 Příspěvek od David-SK »

Osvetlenie spz led canbus ale mega vysoko svietive. Velmi extra silno to svieti. :-). Btw zadne svetla su ako certove rohy. :-D
Obrázek

Parkovačky. Parkovacky asi vymenim za belsie. Toto je cez 6000k. Pojdu tam take belsie ako je na spz 5000-5500k.
Obrázek
Lancia Lybra SW Executive 2.4JTD, 110kW, r.v. 2002

ex. Lancia Lybra wagon 1,9JTD 77kW, r.v. 2000

Odpovědět