Lybra - čidlo vnější teploty

Vše, co se týká čidel, kabelů, baterky a veškeré elektroinstalace...
Zpráva
Autor
Kleofáš 466

Lybra - čidlo vnější teploty

#1 Příspěvek od Kleofáš 466 »

Zřejmě mě mlčky opustilo, ukazuje o nějakých 5-20 stupňů víc, takže dneska jsem měl příjemných jarních 15, zatímco jsem škrabal auto :-)

Nevíte někdo, kde to koupit? Hledal jsem na ACI, Autokelly, mají jen celé zrcátko. Ještě zkouším ADH...

Uživatelský avatar
Dresik 28
Administrator
Administrator
Příspěvky: 9943
Registrován: pát kvě 13, 2005 12:03
Bydliště: Praha-východ

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#2 Příspěvek od Dresik 28 »

Zajdi do elektra a pokud jsi aspon trochu sikovne zrucny, tak staci misto stareho napajet novy termistor. Ale nevim ted tu jeho hodnotu #-o Otazka par korun
Lancia Delta HF Integrale 8v
Lancia Beta 1300
Alfa Romeo 75 1600 carb
Alfa Romeo MiTo 1.4TB QV
Iveco Daily bus
Iveco Daily I odtahový speciál
ITALMOTORI

Kleofáš 466

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#3 Příspěvek od Kleofáš 466 »

No, tak napájet bych to asi zvládnul, co je to termistor, jsem si už vygoogloval, tak asi rozkuchám to zrcátko a podívám se, jak by to mohlo vypadat. Harous tu v nějakém jiném tématu psal, že to má odpor 20k ohm při 20st. Je to možný?
BTW nebylo by řešení napájet tam čidlo z jinýho koncernovýho auta? Marea atd.?

Uživatelský avatar
Dresik 28
Administrator
Administrator
Příspěvky: 9943
Registrován: pát kvě 13, 2005 12:03
Bydliště: Praha-východ

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#4 Příspěvek od Dresik 28 »

Na bravoklubu kupovali negativní termistor 10kOhm.
reseni to mozna je, ale novy je lepsi, ne? V tom zrcatku dole je takovy naprstek a v nem je to cidlo proste zataven. A to neni jen Lybra. To jsou Dedry, Delty, Ypsilonky a tak
Lancia Delta HF Integrale 8v
Lancia Beta 1300
Alfa Romeo 75 1600 carb
Alfa Romeo MiTo 1.4TB QV
Iveco Daily bus
Iveco Daily I odtahový speciál
ITALMOTORI

Uživatelský avatar
E-čertík 92
Příspěvky: 1786
Registrován: úte pro 13, 2005 10:14
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#5 Příspěvek od E-čertík 92 »

no nejbeznejsi je "NTC 10k" znamena to odpor s negativni tepelnou zavislosti (Negative Temperature Coefficient) a 10k znamena ze pri normalizovane teplote 25st C ma odpor 10kOHM. Nevim jiste jestli zrovna tato hodnota je v Lybre, ale je to v 95% aplikaci s termistory pro teploty cca -20 az +100st. C ;-)

Tak skoc treba do www.gme.cz a chtej "termistor eN Té Cé deset kilo" :-D
Ex: Fiat Croma 2.0I-E Turbo
Ex: Lancia Thema 2.0I-E 16V
Ex. Lancia Lybra 2,4 JTD
Ex. Lancia THESIS Emblema 2,4 JTD-M

Uživatelský avatar
Harous 239
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 8395
Registrován: pát bře 31, 2006 09:28
Bydliště: Kolín

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#6 Příspěvek od Harous 239 »

Jojo, bylo to 10kohm až 12kohm při 20°C. Mě tehdá odešel u 155 úplně tak jsem musel vzít poťák a zkoušet co to ukazuje při různým odporu.
Subaru Outback 2.5i-S Executive - 19´
Ford Mustang GT Convertible 4.6 V8 MT - 00´
KIA Sportage T-GDI HEV AWD TOP - 22´
KTM 990 Adventure
ex - Subaru WRX STI 2.5 Sport Limited Edition - 16´

Kleofáš 466

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#7 Příspěvek od Kleofáš 466 »

čertik: ok, díky, tohle asi zvládnu, dokonce i vím, kde to je, jednou jsem tak kupoval čokoládu. Jen nevím, jestli to budou mít vpředu nebo vzadu :D Pak přijdu k autu, vybastlím spodek ze zrcátka a tu věc, kterou dostanu a o které vůbec nevím, jak bude vypadat, vyměním za podobně vypadající součástku v tom zrcátku (předpokládám, že to "zatavení v plastu", které tu někdo zmiňoval, nebude problém) a přepájím drátky. A pak budu ukazovat správnou teplotu? Tak nějak?

Uživatelský avatar
Dresik 28
Administrator
Administrator
Příspěvky: 9943
Registrován: pát kvě 13, 2005 12:03
Bydliště: Praha-východ

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#8 Příspěvek od Dresik 28 »

jo tak:)
Koukni na zrcatko spolujezdce zespoda. Je tam takova bradavice a v ni je to schovane
Lancia Delta HF Integrale 8v
Lancia Beta 1300
Alfa Romeo 75 1600 carb
Alfa Romeo MiTo 1.4TB QV
Iveco Daily bus
Iveco Daily I odtahový speciál
ITALMOTORI

Kleofáš 466

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#9 Příspěvek od Kleofáš 466 »

O bradavici vím :) Jen nevím, jak to vypadá uvnitř

Uživatelský avatar
Dresik 28
Administrator
Administrator
Příspěvky: 9943
Registrován: pát kvě 13, 2005 12:03
Bydliště: Praha-východ

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#10 Příspěvek od Dresik 28 »

No je to jakoby jak sem psal náprstek a v nem je to cidlo zalite plastem. Ja tomu puvodnimu ustrihl kabel, vzal vrtacku a malym vrtackem znovu do toho zaliteho naprstku udelal dirku a zaroven odvrtal to puvodni cidlo, vlozil nove cidlo a zakapnul tycinkou na vareni plastu a bylo to :)
Lancia Delta HF Integrale 8v
Lancia Beta 1300
Alfa Romeo 75 1600 carb
Alfa Romeo MiTo 1.4TB QV
Iveco Daily bus
Iveco Daily I odtahový speciál
ITALMOTORI

Uživatelský avatar
Pepazdepa 408
Příspěvky: 3795
Registrován: úte zář 16, 2008 17:36
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#11 Příspěvek od Pepazdepa 408 »

No já to čidlo řešil teďka na dovče... Takže asi takhle: pokud přestane měřit úplně - buď ukazuje HI nebo -xx - tak vyměnit. Mně "ulítlo" asi tak o +20°, ale měřilo. Udělalo mi to po tom, když úplně zapadaný auto (včetně zrcátka :lol: ) rozmrzlo. Takže jsem došel k názoru, že se tam někam dostane vlhkost a pak kecá. Když to čidlo vyšroubuješ ze zrcátka, tak stačí ho DOKONALE vysušit fénem (v -5° = 45 minut :? ) a pak ho z tý strany co je zalitej ten termistor napatlat nějakym nitrolakem. Mně to pomohlo a přestal kecat. Tak jsem zvědavej co udělalá zase po nějaký oblevě... :lol:
EDIT: když se vám tam dostane vlhkost, tak FAKT ŽÁDNÝ SUŠENÍ NEMÁ CENU. Bude to fungovat zase jen do tý doby než to navlhne...
Pomůže jedině vyměnit termistor :lol:
Naposledy upravil(a) Pepazdepa 408 dne pon úno 01, 2010 23:28, celkem upraveno 1 x.
Lancia Lybra SW 1,9JTD

Kleofáš 466

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#12 Příspěvek od Kleofáš 466 »

Jo jo, budu na tom podobně. Jak se oteplilo, tak to zase začalo normálně měřit. Ale jak padne teplota pod -4, tak mám hned na displeji 15 nad nulou. Takže to vidím na něco uhnilého. Počkám až se oteplí a zkusím to projít.

Uživatelský avatar
Pepazdepa 408
Příspěvky: 3795
Registrován: úte zář 16, 2008 17:36
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#13 Příspěvek od Pepazdepa 408 »

No tak mi čidlo sice měří, ale zase kecá o +3 až 5 °. Tak už mám objednanej novej termistor. :lol:
Lancia Lybra SW 1,9JTD

Uživatelský avatar
Pepazdepa 408
Příspěvky: 3795
Registrován: úte zář 16, 2008 17:36
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#14 Příspěvek od Pepazdepa 408 »

Tak termistor jsem vyměnil a teplota konečně ukazuje jak má. Jak psal Dresik - nejhorší je vykuchat ven ten starej termistor z toho plastovýho bazmeku =P~ =P~ =P~ . A když jsem viděl, čim to bylo zalitý... prostě jak se tam jednou dostala vlhkost, tak to bylo v pr.eli. Celý jsem to zalil do silikonu, tak jsem zvědavej na oblevu :lol:
EDIT: ten předchozí typ ( z TME) NEKUPUJTE!!! Radši jsem ten odkaz smazal Nějak jsem si nevšim, že má úplně jinou charakteristiku, než by měl mít = ukazuje správnou teplotu jen při 25°C. Takže tenhle je ten správnej http://cz.rs-online.com/web/search/sear ... &R=1885256
P.S. Jelikož jsem jich musel koupit 5, tak mi asi nějaký zbydou. Tak kdyby někdo měl zájem, tak za 50,- i s poštou.
Naposledy upravil(a) Pepazdepa 408 dne pon kvě 02, 2011 11:32, celkem upraveno 1 x.
Lancia Lybra SW 1,9JTD

Uživatelský avatar
KUZMA 663
Administrator
Administrator
Příspěvky: 396
Registrován: pát led 08, 2010 22:31
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - čidlo vnější teploty

#15 Příspěvek od KUZMA 663 »

Čauves PEPI
Jelikož mi venkovní teploměr po namočení taky kecá a nedá se určit přesně o kolik,tak bych jeden kousek od tebe odkoupil a snad to vyměním i sám.Snad z toho neudělám vosí hnízdo.
Jukni na můj profil :?
Lybra 2,4 JTD SW,Executive,modrá

Odpovědět