Lybra - stahování okna

Návody na opravy a individuální úpravy.
Vkládejte POUZE hotové návody.
Pravidla fóra
V této sekci budou uváděny pouze návody na individuální úpravy nebo opravy aut. Nesmí se zakládat témata s dotazy typu "potřebuju poradit s....". V názvu tématu uveďte na jaký model, motor je oprava (úprava) určena. Snažte se svůj popis doplnit co nejvíce informacemi a nejlépe i fotodokumentací.
Příspěvky v tomto fóru podléhají před zobrazením schvalováním. Za každou radu a tip na opravu a úpravu předem děkujeme. Pomáháte sami sobě :)

Upozornění: V moment odeslání se stává návod majetkem lanciaklubu a není dovoleno ho bez souhlasu vedení LK dále publikovat. Neplatí pro publikování návodů osobou, který ho vytvořila.
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jiří 588
Příspěvky: 746
Registrován: stř říj 27, 2010 12:00
Bydliště: Rožnov p.R

Lybra - stahování okna

#1 Příspěvek od Jiří 588 »

Ahoj, kluci, možná se budu opakovat, ale zkusím trochu rozepsat opravu stahování okna.
Popíšu zde problém způsobený vadným "klouzátkem"

Vycházel jsem z tohoto návodu - liší se to v pár dílech, ale jinak je to dobře zpracované:
http://ulozto.cz/xyvaT113/vymena-klouzatka-pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

1. V okně zapraskalo a nejede dál - první pomoc - řešení někde na cestě:
- hned jak v tom zapraská tak přestat (okřiknout toho, co zrovna s oknem manipuloval ať nepokračuje, zamezíte tím dalším problémům)
- nesnažit se s tím nic dělat
- okno ručně při otevřených dveřích vytáhnout nahoru a zalepit páskou
- páskou přelepit i všechny vypínače, které okno ovládají (člověk je zapomnětlivý, tak ať to omylem někdo nezkusí stahovat)

2. Řešení
- koupit díl 71730300 (tento myslím na pravou stranu, díl na levou se liší v posledním čísle) já koupil raději oba - cena je 130kč za kus

Odstrojit tapec:
- tlačítka na ovládání oken se vyloupnou, vyloupne se kryt repro, a červená odrazka (všude číhá křížový šroubek který drží tapec)
- madlo ve dveřích drží dva imbusy, ty je také potřeba vyšroubovat a "vyvléct konektory"
- konektory jsou tam 4 - ovládání okna, osvětlení kliky, repro, osvětlení země
- dohromady je tam myslím 6 šroubů, v případě nejistoty tapec za použití mírné síly postupně odchlípnout a kouknout jestli to někde drží
- oddělat bílý bublinkový materiál, aby se dalo dostat k mechanice
- v rámci přípravy přilepit okno ještě další páskou v hodní poloze, aby se neodlepilo

Vytáhnout mechanismus:
- po nahlédnutí někde dole ve dveřích pravděpodobně uvidíte kusy plastu z klouzátka, většinou je to bílo-průhledný plast s kapkou nějaké barvy (zelená/modrá)

- nebojte se jít do toho a první to vytáhnout, je zbytečné se zdržovat tím, že si zkouším zapamatovat a nahmatat, jak to tam bylo – člověk stejně nic nezjistí a po vytažení je to celkem jasné
- je ale vhodné si pamatovat, jak byl motor v okně vložen, stejně tak plech, a po vymontování to odložit v dané pozici
- dohromady je potřeba povolit 5 šroubů – 3 z nich drží motor a (jsou spíše zlaté barvy), dva drží nahoře a dole černý plech, který dělá dráhu pro klouzátko (jsou spíše stříbrné barvy).

Po vytažení tedy máme motor, ze kterého trčí dva bowdeny s lanky a černý plech, na kterém jsou z každé strany dvě kolečka s drážkou pro lanko. + k dispozici nové klouzátko

Mechanismus funguje tak, že motor jedno lanko navíjí a druhé povoluje. Lanka jsou spojená na černé kolejnici klouzátkem, které tím jezdí nahoru a dolů. Funguje to tak dobře díky tomu, že je to všechno napnuté. Pro klouzátko je ve skle okna připravená kruhová díra.

Složení stahovacího mechanismu:
- Nasadit klouzátko na černý plech (ten pro něj funguje jako kolejnice) – výstupek klouzátka pro okno bude při montáži směrem ven (ke mně) nikoliv dovnitř do dveří, klouzátko se nasazuje, aby bylo „tykadlem dolů“
- Po nasazení klouzátka je potřeba do něj zapojit lanka z obou stran. To vidím jako jeden z nejtěžších úkolů a já jsem k tomu potřeboval další 2 lidi. Lanka totiž musí jít přes bílá kolečka (kladky), a také musí být zapojené a zajištěné v klouzátku. Pro napojení do klouzátka je potřeba přesah asi 4mm, aby se tam mohl zachytit váleček, kterým lanko končí
- Znamená to tedy připravit bowdeny aby nebyly někde vyskočené, aby vše bylo narvané nadoraz a pak požádat někoho, aby co nejvíc stlačil pružiny na bowdenech u motoru. Tím se získají další potřebné milimetry volného lanka, aby se mechanismus dal složit. Já jsem to první zapojil do klouzátka a pak pomocí šroubováku přetáhl přes bílé kolečko. Tím lanko skočilo tam kde má být.
- Pokud to nejde, můžete zkusit motor připojit do dveří, další lidi by měli držet napnuté lanka a pak s tím jen rychle „hrknout“ tam a zpátky. Pokud jsou lanka někde nevhodně navinutá, tak by je to mělo povolit. Čímž získáte dalších pár milimetrů, které se vám při napojení lanek do klouzátka hodí.
- Vše vždy musí být napnuté, jinak se to pos… pokazí.
- Po úspěšném spojení obou lanek v klouzátku můžete udělat první test, jestli to funguje. Klouzátko by mělo při ovládání okna jezdit nahoru a dolů po černém plastu.

Zastavení stahování u Lybry z roku 2000 je řešeno pravděpodobně tak, že při vyšším odběru proudu okno zastaví. Při testování mimo auto tedy opatrně, je možné že klouzátko pojede tak daleko, že seskočí z plechu. Při testování mimo auto tedy nedoporučuji používat krajní polohy.

Pokud jste došli až sem, podejte svou levou ruku pravé ruce a zatřeste – nejhorší máte za sebou.

Instalace mechanismu do okna:
- Následující část se technicky nedá úplně přesně popsat, každopádně mechanismus je potřeba tam dostat tou dírou ve dveřích, a nevadí mu, když ho člověk trochu nahne a nakroutí, navíc není potřeba ho ze startu dávat přesně na své místo
- Po přesunu do dveří je potřeba mechanismus nahnout směrem k sobě a dát ho trochu na ležato a zkusit pomaličku spouštět okno – tam je pak vidět, kde tomu co vadí a co je potřeba posunout jinak
- Aby se dalo okno nasadit na kulatý výstupek na klouzátku, je potřeba, aby bylo asi ze 70% zatažené ve dveřích, pak jde trochu vyhnout okno a trochu pohýbat mechanismem tak, že se ten výstupek trefí přesně do díry v okně
- Nasazování je koordinace spouštění okna a posouvání mechanismu na své místo, kde pak bude přišroubován
- Tady pozor – já jsem to složil bez dalších věcí, ale viděl jsem, že na klouzátku by měl být ještě nějaký kroužek, který vymezí okno – při skládání jsem tuto informaci neměl a vymezovací díl nenašel, takže mám přímo klouzátko narvané v okně – jestli to fungovalo doteď, bude to snad fungovat i do budoucna
- Na závěr to tím volným tykadlem zajistit. Přetáhnout ho kolem okna a zacvaknout zpátky do výstupku z klouzátka.

Po tom, co se mechanismus potkal a spojil s oknem je vhodné otestovat celou funkci. První jsem po krůčcích posunoval okno nahoru a dolů, pak víc a nakonec jsem otestoval plné rozsahy. Pokud to funguje a při testování se neozývá praskání okna, dalo by se říct, že je akce úspěšná.

Dále přijde finálně utáhnout mechanismus ve dveřích a celé auto složit zpátky do celistvého stavu.
U mého auta roku výroby 2000 mám vždy po ruce dvousložkový epoxid a sekundové lepidlo, protože některé plasty jsou křehčí a občas se při nešetrné manipulaci lámou západky.

Toto je první verze, psaná na rychlo, ještě to trochu učešu a dodám pár fotek.
WV Golf 7 2.0 TDI Blue Motion
Škoda Octavia 1.9 TDI 66kW
Ex: Opel Meriva 1.6 16V GPL - "eggy" , Lancia Thesis 3.2 V6 LPG , Lancia Lybra SW 1.9 JTD

Uživatelský avatar
Jiří 588
Příspěvky: 746
Registrován: stř říj 27, 2010 12:00
Bydliště: Rožnov p.R

Re: Lybra - stahování okna

#2 Příspěvek od Jiří 588 »

Fotky vkládám jako příspěvek - pokud budou admini chtít, mohou to spojit:
IMG_20140913_093454.jpg
- je potřeba vše, co je ve dveřích opatrně vyloupnout, odpojit konektory a odstrojit
IMG_20140913_114505.jpg
- zde vyznačeno, co je potřeba povolit, aby šel vytáhnout mechanismus stahování
IMG_20140913_104444.jpg
- vytažený mechanismus, v podstatě nic složitého - za normálního stavu jsou lanka spojená právě klouzátkem, vše krásně napnuté a bowdeny jsou nasazené v připravených místech - lanka tahají klouzátko tam a zpět
IMG_20140913_114505 (1).jpg
- toto je zhruba pozice pro nasazení okna na klouzátko
Přílohy
IMG_20140913_104441.jpg
WV Golf 7 2.0 TDI Blue Motion
Škoda Octavia 1.9 TDI 66kW
Ex: Opel Meriva 1.6 16V GPL - "eggy" , Lancia Thesis 3.2 V6 LPG , Lancia Lybra SW 1.9 JTD

jardafox
Příspěvky: 309
Registrován: stř říj 09, 2013 18:52

Re: Lybra - stahování okna

#3 Příspěvek od jardafox »

tak jsem to neska vyblábolil, protože mi včera při dovírání okna taky zapraskalo a byl konec, leč kluzátko mám v pořádku a odnesl to ten drát, takže hádám, že bude nejjednodušší sehnat celej tenhle mechanismus včetně motorku a vyměnit to kus za kus? netušíš, zda se to dá (když je to funkční) z auta vyndat v nerozpojeným stavu? tím by mi odpadla ta nejsložitější část na kterou potřebovals ještě dva lidi...díky za info
přikládám foto:
https://drive.google.com/file/d/0B9P3BK ... sp=sharing" onclick="window.open(this.href);return false;
https://drive.google.com/file/d/0B9P3BK ... sp=sharing" onclick="window.open(this.href);return false;
https://drive.google.com/file/d/0B9P3BK ... sp=sharing" onclick="window.open(this.href);return false;

ps: ještě by mě zajímalo, zda tady talošům končila páteční směna, takže se s tím už moc nesrali, nebo to tím ducktapem dojebal nějakej kutil předemnou?
https://drive.google.com/file/d/0B9P3BK ... sp=sharing" onclick="window.open(this.href);return false;
Lancia Thesis 2.4 JTD Executive
Lancia Lybra SW 2.4 JTD Executive - ex

Pesek
Příspěvky: 162
Registrován: sob čer 27, 2015 21:18

Re: Lybra - stahování okna

#4 Příspěvek od Pesek »

¨Můžu se zeptat, kde jsi objednal to klouzadlo? Já jsem to nikde v česku moc nenašel.

smoger
Příspěvky: 477
Registrován: pát pro 28, 2012 21:13
Bydliště: Brno

Re: Lybra - stahování okna

#5 Příspěvek od smoger »

Originál FIAT.
Lybra 2,4jtd 99kw 99'
Fiat Uno 1,7D "hrkač" 83'
Ex: Lybra 2,4jtd 99kw 2000
Ex: Fiat Tipo 1,9td 66kw
Ex: Fiat Uno 0,9

Uživatelský avatar
Pavel 104
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 3722
Registrován: stř bře 01, 2006 09:55
Bydliště: Praha 3

Re: Lybra - stahování okna

#6 Příspěvek od Pavel 104 »

Pesek píše: pon črc 10, 2017 17:47 ¨Můžu se zeptat, kde jsi objednal to klouzadlo? Já jsem to nikde v česku moc nenašel.
Jestli sháníš ten malej plast co v něm drží okno, tak já na před FL sehnal tady:
http://www.stahovacky.com/kategoria/sta ... cia/lybra/
Dedra SW 1.8VVT '97 třetí "Vinčenzovka" pro radost
Obrázek Když už je ten benzín řídkej, tak ať do motoru neteče zbytečně. :rally:
Lybra 2.0 VIS '99 čtvrtá na nákupy
T5 '12 v práci

Uživatelský avatar
Karel 6
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 4574
Registrován: pát lis 25, 2005 11:15
Bydliště: Soběslav tel:608853577

Re: Lybra - stahování okna

#7 Příspěvek od Karel 6 »

jž je nemá nikdo, ani fifat
Lancia Delta HPE 1.9 JTD 6q
Lancia Delta 1.6 HF 16v
Lancia Delta HF Integrale 16V v přípravě
Lancia Stratos replika v přípravě

Pesek
Příspěvky: 162
Registrován: sob čer 27, 2015 21:18

Re: Lybra - stahování okna

#8 Příspěvek od Pesek »

Koupil jsem na Renault Laguna a fungují. Stáli 30 Kč :-)

Uživatelský avatar
Pepazdepa 408
Příspěvky: 3795
Registrován: úte zář 16, 2008 17:36
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - stahování okna

#9 Příspěvek od Pepazdepa 408 »

Jako ty samotný plasty fungujou z Laguny?
Lancia Lybra SW 1,9JTD

Uživatelský avatar
Pepazdepa 408
Příspěvky: 3795
Registrován: úte zář 16, 2008 17:36
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra - stahování okna

#10 Příspěvek od Pepazdepa 408 »

Lancia Lybra SW 1,9JTD

Uživatelský avatar
Karel 6
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 4574
Registrován: pát lis 25, 2005 11:15
Bydliště: Soběslav tel:608853577

Re: Lybra - stahování okna

#11 Příspěvek od Karel 6 »

čoveče Pépo, to vypadá že modrý by mohli sedět.
Lancia Delta HPE 1.9 JTD 6q
Lancia Delta 1.6 HF 16v
Lancia Delta HF Integrale 16V v přípravě
Lancia Stratos replika v přípravě

Uživatelský avatar
Pavel 104
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 3722
Registrován: stř bře 01, 2006 09:55
Bydliště: Praha 3

Re: Lybra - stahování okna

#12 Příspěvek od Pavel 104 »

Na "první" Lybru je to modrý přesně.
Kua, to se tu nemohlo vobjevit dříf? :-k
Dedra SW 1.8VVT '97 třetí "Vinčenzovka" pro radost
Obrázek Když už je ten benzín řídkej, tak ať do motoru neteče zbytečně. :rally:
Lybra 2.0 VIS '99 čtvrtá na nákupy
T5 '12 v práci

jardafox
Příspěvky: 309
Registrován: stř říj 09, 2013 18:52

Re: Lybra - stahování okna

#13 Příspěvek od jardafox »

už někdo vyzkoušel? abych nekupoval zbytečně, přecejen platit poštovný v ceně dvounásobku zboží se mi moc nechce
Lancia Thesis 2.4 JTD Executive
Lancia Lybra SW 2.4 JTD Executive - ex

Pesek
Příspěvky: 162
Registrován: sob čer 27, 2015 21:18

Re: Lybra - stahování okna

#14 Příspěvek od Pesek »


Uživatelský avatar
David-SK
Příspěvky: 448
Registrován: úte lis 22, 2011 17:01

Re: Lybra - stahování okna

#15 Příspěvek od David-SK »

Ahojte. Skúšal nieto reálne ten plastový bežec z vozidla Renault Laguna 2, ktorý tu je uvedený že by mal na lybru pasovať?
Mne sa včera urval bežec na zadnom okne a volal som do fiatu a už nie je dostupný tento originálny bežec. Tak som googlil a tu som sa dočíta, že tento by mal sedieť. Pasuje to teda? Skúšal to niekto? Vymením rovno asi obe zadné lebo už vydáva čudný zvuk aj druhá strana.
Vďaka za odpoveď.
Lancia Lybra SW Executive 2.4JTD, 110kW, r.v. 2002

ex. Lancia Lybra wagon 1,9JTD 77kW, r.v. 2000

Odpovědět