Lybra SW - 3.brzdové světlo

Návody na opravy a individuální úpravy.
Vkládejte POUZE hotové návody.
Pravidla fóra
V této sekci budou uváděny pouze návody na individuální úpravy nebo opravy aut. Nesmí se zakládat témata s dotazy typu "potřebuju poradit s....". V názvu tématu uveďte na jaký model, motor je oprava (úprava) určena. Snažte se svůj popis doplnit co nejvíce informacemi a nejlépe i fotodokumentací.
Příspěvky v tomto fóru podléhají před zobrazením schvalováním. Za každou radu a tip na opravu a úpravu předem děkujeme. Pomáháte sami sobě :)

Upozornění: V moment odeslání se stává návod majetkem lanciaklubu a není dovoleno ho bez souhlasu vedení LK dále publikovat. Neplatí pro publikování návodů osobou, který ho vytvořila.
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jiří 588
Příspěvky: 746
Registrován: stř říj 27, 2010 12:00
Bydliště: Rožnov p.R

Lybra SW - 3.brzdové světlo

#1 Příspěvek od Jiří 588 »

LED-diodové 3. brzdové světlo u Lybry SW
*** použití na vlastní nebezpečí a odpovědnost ***

Spouštěcí problém:
- prasklá žárovka u 3.brzdového světla

Návazné problémy:
- žárovka se blbě shání (tady u nás ano)
- rozdrolený držák žárovky
- rozbité plasty okolo
- vyhřátý černý plast na 5.dveřích, jak žárovka vydávala teplo
- podle kluků co za mnou zrovna jeli a upozornili mě na to, jde bez 3.brzdového světla někdy poměrně špatně rozlišit kdy Lybra brzdí (sám jsem to neviděl, ale asi nekecali)

...když jsem to viděl, tak se mi už se s tím nechtělo patlat, abych to dával dohromady, protože okolní plasty byly vyhřáté, zkřehlé, a skoro se drolily.
Dát 21W topící halogenovou žárovku na plasty mi nepřijde dobrý nápad. Sice tam byla snaha o kovové stínění tepla, ale vzhledem k tomu, v jakém to bylo stavu, se mi to nechtělo opravovat na původní stav.

Řešení:
- výměna žárovky za trvalejší zdroj světla s dodržením přibližně stejné intenzity svícení

Potřebné nářadí:
- plochý šroubovák menší (na odcvaknutí krytek šroubů na 5.dveřích)
- křížový šroubovák větší (na odšroubování 3 šroubů na 5.dveřích)
- křížový šroubovák menší (demontáž zrcadla "paraboly" s červeným plastovým "sklíčkem" světla)
- nůž
- pájka
- cín

Potřebný materiál:
- LED červený pásek cca 70cm - vysoce svítivý na 12V
- smršťovací bužírka průměr okolo 10mm - délka 10cm
- dráty - červený a černý, délka 3x10cm (podle počtu pásků)
- epoxid, purex, nebo nějaké lepidlo na zalití
- černá elektrikářská páska

Postup:
1. Vyloupnutí 3 černých krytek, zakrývajících šrouby na 5.dveřích
2. Odšroubování 3 šroubů na 5.dveřích
3. Odpojení konektoru a odnesení světla i s plastem na lepší místo
3.1 Proměření, kde je v autě na konektoru + a -
4. Demontáž původní žárovky a objímky s konektorem otočením o cca 45 stupňů
5. Odšroubování 2 menších křížových šroubů, které drží zrcadlo (parabolu) a sklíčko na černém plastu
6. Opatrné odloupnutí červeného sklíčka
7. Nastříhání diodových pásů podle délky světla - je nutné dodržet místa, kde je pás možné stříhat (vyznačeno)
8. Napájení kabelů k diodovým pásům a jejich spojení za výstupem ze světla
9. Nalepení diodových pásů - měl jsem samolepící a dával jsem 1 na zadní stranu, a po jednom nahoru a dolů
10. Všude, kde by se mohly dráty prodřít o něco ostřejšího, nebo hranu dát smršťovačku
11. (toto není nezbytně nutné) Uřezat horní část objímky, kde se dávala žárovka, aby byly plíšky konektorů dostupnější a dalo se na ně pájet, navíc se sníží riziko zkratu.
12. Připájet kabely do zbytku po objímce + zasmrštit aby se snížilo jakékoliv riziko dotyku
13. Odzkoušet
14. Zalít připájené kabely v objímce epoxidem, aby bylo zajištěné že se nedotknou
(při montáži a komplataci postupovat opačným směrem)

Zvláštní výstrahy a doporučení:
- je velmi vhodné nejprve proměřit, kde je v autě na konektoru + a - (led diodám to totiž není jedno :-) ) , přepinovat mi to nešlo, takže jsem se vracel domů, abych vyměnil + a - (logické uvažování u některých italských aut nejde použít :-D )
- i když jsem čekal, že tam budu muset ještě dávat odpor kvůli check signálu a zobrazení hlášky o prasklé žárovce, nebylo to nutné... tím ale neříkám že to bude fungovat všem
- úplně na pravé straně to trochu míň svítí
P1110004.JPG
Vyhřátý černý plast a rozsypaný plast držící žárovku
P1110012.JPG
Rozdrolený plast okolo žárovky
P1110006.JPG
Demontáž sklíčka a zrcadla
P1110007.JPG
Test červeného pásku
P1110009.JPG
Nalepení LED pásku
P1110010.JPG
Použití smršťovačky tam, kde může hrozit prodření
P1110013.JPG
Uřezaná objímka pro lepší dostupnost kontaktů
P1110014.JPG
Výsledek

Časová náročnost:
cca 1hod

Cena:
cca 200kč
WV Golf 7 2.0 TDI Blue Motion
Škoda Octavia 1.9 TDI 66kW
Ex: Opel Meriva 1.6 16V GPL - "eggy" , Lancia Thesis 3.2 V6 LPG , Lancia Lybra SW 1.9 JTD

Uživatelský avatar
Pepazdepa 408
Příspěvky: 3795
Registrován: úte zář 16, 2008 17:36
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

Re: Lybra SW - 3.brzdové světlo

#2 Příspěvek od Pepazdepa 408 »

Ta pravá strana míň svítí, páč na tom spoji už je velkej úbytek. Je na to lehká pomoc - propojit spodem kusama drátů levý přívody s pravýma (případně i s těma prostředníma) :wink:
Mně by spíš zajímalo, jak dlouho ti to vydrží - nevim konkrétně jakej pásek jsi tam dal, ale ty noname od ťangů maj většinou životnost 00prd...
Lancia Lybra SW 1,9JTD

Uživatelský avatar
Jiří 588
Příspěvky: 746
Registrován: stř říj 27, 2010 12:00
Bydliště: Rožnov p.R

Re: Lybra SW - 3.brzdové světlo

#3 Příspěvek od Jiří 588 »

nee - ta pravá strana míň svítí kvůli vnitřnímu tvaru toho světla... pásek je zatím OK :-)
WV Golf 7 2.0 TDI Blue Motion
Škoda Octavia 1.9 TDI 66kW
Ex: Opel Meriva 1.6 16V GPL - "eggy" , Lancia Thesis 3.2 V6 LPG , Lancia Lybra SW 1.9 JTD

Odpovědět