Výměna žhavicích svíček - Motory 1.9 JTD 77kW

Návody na opravy a individuální úpravy.
Vkládejte POUZE hotové návody.
Pravidla fóra
V této sekci budou uváděny pouze návody na individuální úpravy nebo opravy aut. Nesmí se zakládat témata s dotazy typu "potřebuju poradit s....". V názvu tématu uveďte na jaký model, motor je oprava (úprava) určena. Snažte se svůj popis doplnit co nejvíce informacemi a nejlépe i fotodokumentací.
Příspěvky v tomto fóru podléhají před zobrazením schvalováním. Za každou radu a tip na opravu a úpravu předem děkujeme. Pomáháte sami sobě :)

Upozornění: V moment odeslání se stává návod majetkem lanciaklubu a není dovoleno ho bez souhlasu vedení LK dále publikovat. Neplatí pro publikování návodů osobou, který ho vytvořila.
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dresik 28
Administrator
Administrator
Příspěvky: 9943
Registrován: pát kvě 13, 2005 12:03
Bydliště: Praha-východ

Výměna žhavicích svíček - Motory 1.9 JTD 77kW

#1 Příspěvek od Dresik 28 »

1. Před nákupem svíček se podívejte jaký typ svící máte. Konkrétně jakou koncovku mají - buď jsou na konektor a nebo na matičku.

2. Odstraňte kryty motoru ( Na fotkách již není)

3. Povolte hadičku u termostatu, která pak pokračuje v trubku vede podél motoru (vyznačeno červenou čarou) a ústí do expanzky. Na místa, kde hadička-trubka drží Vás navádí červené tečky.
Povolte též nádobku od odsávání olejových par a krabičku podtlaku.
Umístění šroubků je označeno křížkem.
Obrázek

4. Připravte si malou golu, hlavici 7 mm a potřebně dlouhé nástavce. Doporučuji kleštěma a nebo šroubovákem podržet kabel s očkem, aby se různě neotáčel při povolování matičky. Matičku povolte na možné maximum, poté vemte do ruky teleskopický magnet a matičku vyndejte. Možno hlavici zmagnetizovat předtím, aby matka držela.
Toto proveďte 4x.
Obrázek

5. Na malou golu dejte prodlouženou hlavici 10 mm a demontujte žhavičky. Opakujte 4x.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

6. Připravte nové svíčky a opakujte postup z bodu 5, ale opačně.
Žhavidla mají doporučený utahovací moment cca 14Nm, pokud nemáme momenťák, použijeme mozek a dotáhneme lidsky ne na krev.
Bacha,ať to nejde přes závit!!!
Obrázek
Obrázek

7. Nasaďte kleštěma očka na svíčky (4x)
Buď si opět zmagnetizujte hlavici 7mm, ovšem mně se to lépe dělalo s teleskopickým magnetem. Nasadíme na svíce matky a poté si opět při utahování matičky přidržíme kabel s očkem, aby se nekroutil.

8. Svíčky, kabely máme nasazeny. Teď zopakujeme v opačném pořadí bod 3 a nasadíme kryt motoru.

Neměl by být v ničem problém, některé žhavičky mají nové matky v krabičce, já je tam neměl, jedna updla bůhví kam a hledal sem náhradní půl dne :)

Použité nářadí:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Lancia Delta HF Integrale 8v
Lancia Beta 1300
Alfa Romeo 75 1600 carb
Alfa Romeo MiTo 1.4TB QV
Iveco Daily bus
Iveco Daily I odtahový speciál
ITALMOTORI

Odpovědět